Merkel és Putyin a gázról tárgyalt
Az ukrajnai gáztárgyalásokról egyeztetett telefonon Merkel és Putyin.
Az ukrajnai gáztárgyalásokról egyeztetett telefonon Merkel és Putyin.
Putyin és Porosenko telefonon beszéltek a brüsszeli gáztárgyalások kapcsán, de az erről kiadott közlemények alapján úgy fest, nem sikerült előbbre jutniuk.
Egyelőre nem kap több orosz gázt hitelbe Ukrajna, az ukrán elnök ennek ellenére reméli, hogy találnak valami megoldás október 21-ig.
Noha nőtt a bevétele, jelentősen csökkent a Gazprom orosz állami energetikai társaság adózott nyeresége az idei első félévben. A második negyedévről viszont ismét emelkedést jelentettek.
Az oroszok 700 millió köbméter gáz számára foglaltak le kapacitást a magyarországi gáztárolókban – írja a Napi Gazdaság szerdai száma.
Elmarad az erre a hétre tervezett orosz-ukrán gáztárgyalás.
Az orosz gázszállítások leállása esetén Olaszország három hónapig tudná gond nélkül fenntartani a gázellátást a tartalékai felhasználásával – közölte az olasz gazdaságfejlesztési miniszter.
Magyarország gáztárolóinak jelenlegi feltöltöttsége és tárolókapacitása bőven elegendő ahhoz, hogy akár egy rendkívüli helyzetben is fedezze a lakossági és vállalati szükségleteket – jelentette ki Áder János köztársasági elnök, aztán felhívta a figyelmet arra, hogy Horvátország és Románia felől szükség esetén mi nem tudnánk gázt kapni, ami pedig mindenkire érvényes uniós irányelv lenne. Azt is mondta, hogy ha diverzifikáljuk is a gázimportot, a következő egy-két évben még mindenképpen rászorulunk az orosz gázra.
Most akkor gonoszak vagyunk vagy csak racionálisak, amiért nem adunk több gázt az ukránoknak? És az mennyit számít, hogy igazából nincs is gázcsapunk Ukrajnába, csak egy cső köt össze minket, amelyen viszont orosz gáz jön, de csak addig, amíg a Gazprom azt jónak látja? Péntek reggel Orbán Viktor a sorok közt kimondta: a "winter is coming" mindent üt.
Lengyelország a hét végén kevesebb gázt kapott a Gazpromtól a kértnél, de az EU szerint ez azért van, mert többet kértek, mint szoktak. Az Európai Bizottság szerint az oroszok a megszokott mennyiséet szállítják.
Oroszország a gázexport csökkentésével fenyegette meg az Európai Uniót, hogy megakadályozza az orosz földgáz – Nyugat-Európán át történő szállítását – Ukrajnába – közölte a Financial Times című lap az Európai Bizottság magas rangú illetékeseire hivatkozva.
Ha az oroszok elzárnák a gázt, a magyar gázfogyasztási igény – ha magasabb áron is, de – más irányból már kielégíthető lenne. A legnagyobb árkockázatot a jövő január jelenti, de ha a magyar-szlovák interkonnektort üzembe helyezik, a prognosztizálható drágulás is lényegesen kisebb lehetne a jelenleginél. Erről Kaderják Péter, a Corvinus Egyetemen működő Regionális Energiagazdasági Kutató Központ (REKK) vezetője beszélt a Napi Gazdaságnak adott interjújában.
Ausztria téli gázellátása akkor is biztosított, ha Oroszország elzárja a gázcsapokat – ezt mondta az osztrák energiafelügyelet vezetője az osztrák Kuriernak hétfőn. Walter Boltz szerint a föld alatti gáztározóik tele vannak, összesen 8,1 milliárd köbméternyi gázkészlet áll rendelkezésre. A vezető korábban azt nyilatkozta, hogy az ausztriai gáztározók kapacitása az ország éves fogyasztásának 110 százaléka.
Ha leállna az orosz gázimport, az Finnországot viselné meg legjobban: nincsenek tárolói és 100 százalékban orosz gázt importál. Magyarországot egy kilenc hónapos embargó érintené nagyon érzékenyen, de például Romániának ez meg sem kottyanna.
Európának le kell állítania az orosz gáz vásárlását egy ukrán belügyi tanácsadó szerint, mert ez az egyetlen szankció.
Gázvezetéket helyezett üzembe ukrajnai szállításokhoz Szlovákia
Norvégia kisebb mértékben növelni tudja az Európába továbbított mennyiséget, de az kizárt, hogy bármelyik gáztermelő képes lenne pótolni az esetleg kieső, Ukrajnán keresztül érkező orosz gázszállítmányokat.
Vilnius cseppfolyósított földgázt (LNG) vesz a norvég Statoiltól. Az orosz gázfüggést csökkentik mindezzel.
Ukrajna kifizetetlen orosz gázszámlája tovább emelkedett júniusban, meghaladta az 5 milliárd dollárt - Alekszej Miller, a Gazprom orosz gázipari cég vezérigazgatójának kedden ismertetett közleménye szerint.
Ez az első riasztó jelzés az európai gáztranzitrendszer szempontjából – mondta a keddi ukrajnai gázvezeték-robbanásra a Mol vezérigazgatója, Molnár József.